Haber

Blinken, balon krizinin ardından yaptığı ilk görüşmede ABD’nin tepkisini Çinli mevkidaşına iletti.

ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken’in Münih Güvenlik Konferansı çerçevesinde Çin’in en üst düzey diplomatı ve Çin Komünist Partisi (ÇKP) Merkezi Dış İlişkiler Komitesi Başkanı Wang Yi ile bir araya geldiği bildirildi.

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Ned Price’ın Çin’in üst düzey dış politika yetkilisi Vang Yi ile Münih’te yaptığı görüşmede yaptığı yazılı açıklamada Blinken, “ABD, Çin’in yüksek güçleri tarafından ABD egemenliğinin ve uluslararası hukukun kabul edilemez bir ihlaliyle karşı karşıya kaldı” dedi. doğrudan karasal hava sahasında irtifa gözetleme balonu ve bu sorumsuz eylemin bir daha asla yaşanmaması gerektiğini vurguladı.

Açıklamaya göre, ABD’nin iki hafta önce Çin’e ait bir gözetleme balonunu düşürmesinden bu yana ülkeleri arasındaki ilk üst düzey temasta Blinken, ABD’nin 40’tan fazla hava sahasına giren yüksek irtifa gözetleme balonu programını dünyaya açıkladı. 5 kıtada ülkeler. o yaptı.

Price, Blinken’in sistemik yaptırımlardan kaçınmak için “Çin’in Ukrayna’ya karşı yürüttüğü acımasız savaşında Rusya’ya verdiği mali desteğin veya yardımın sonuçları” konusunda da uyarıda bulunduğunu kaydetti.

Açıklamada, Dışişleri Bakanı’nın Kuzey Kore’nin uluslararası balistik füze denemesini “istikrarı bozmanın son eylemi” olarak kınadığı vurgulanarak, “sorumlu güçlerin bu tür önemli uluslararası tehditlere yanıt vermesi gerektiğini” söyledi.

Blinken’in, ABD’nin uzun süredir devam eden “Tek Çin” politikasında tesadüfi bir değişiklik olmadığını yinelediği, Tayvan Boğazı boyunca barış ve istikrarın sağlanmasının öneminin altını çizdiği kaydedildi.

Blinken, iki ülke arasında değerli bir çekişme haline gelen balon etkinliği nedeniyle bu ayın başlarında Pekin’e yapacağı bir geziyi iptal etmişti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu